уторак, 13. јун 2017.

Младеновић: Енергичан одговор заједнице на прве облике насиља

За реализацију делатности четири градска прихватилишта град обезбеђује потребне услове како би професионалци стручним радом омогућили деци и младима да што безболније превазиђу последице криза којима су били изложени, рекао је заменик градоначелника Андреја Младеновић на отварању семинара о имплементацији документа „Једно од петоро”. 

Догађају су присуствовале чланица Градског већа Мирјана Маврић и в. д. секретара за социјалну заштиту Наташа Станисављевић. 

Акцију „Једно од петоро” покренуо је Савет Европе 2010. године како би се решио проблем сексуалног насиља над децом, положаја деце у мигрантској кризи, кршења дечјих  права и најтежих облика насиља. Циљ је да се постигне даља имплементација Конвенције Савета Европе о заштити деце од сексуалног искоришћавања и злостављања, као и да се подигне свест друштва о степену насиља над децом. 

Младеновић је изразио задовољство што се Београд придружио „Пакту градова и региона за заустављање сексуалног насиља над децом” и што ће учешћем на предстојећем конгресу пружити допринос кампањи Савета Европе – „Једно од петоро”.

– Одговор шире друштвене заједнице већ на прве појавне облике насиља мора бити енергичан и вођен организованом политиком усмереном на заштиту оних категорија становништва у којима се региструје највећи пораст насиља, а то су првенствено жене и деца. Град Београд је одговоран за безбедан живот својих грађана, те стога настоји да развија и унапређује систем заштите најризичнијих категорија, како деце и младих тако и жена, изложених насиљу у породици – рекао је Младеновић. 

Према његовим речима, градска прихватилишта збрињавају децу и младе са поремећајима у понашању, као и децу која су била изложена најразличитијим облицима насиља. 

– У Прихватилишту за злостављану и занемаривану децу, које функционише у оквиру Центра за заштиту одојчади, деце и омладине и збрињава децу између седам и 18 година, стручњаци са посебном пажњом и сензибилитетом на индивидуалном нивоу приступају њиховим проблемима, уз истовремено оснаживање личности корисника. У борби са овом пошасти, која има високу цену јер узима оно највредније у друштву – децу, кључна је превенција – поручио је заменик градоначелника. 

Он је додао да превенција сексуалног насиља, као једног од најтежих облика насиља над децом, захтева снажно и ефикасно деловање већег броја сектора у оквиру јединственог система друштвене заједнице. Уверен сам, навео је Младеновић, да ће повезивање јавног, цивилног и приватног сектора у овој области још снажније унапредити успостављање механизама за заштиту деце од свих облика насиља. 

– Град Београд, као највећа локална самоуправа у Србији и као главни град, препознаје значај своје улоге на овом заједничком путу у заустављању сексуалног насиља над децом – рекао је Младеновић и присутнима пожелео пријатан боравак у Београду и успешно учешће на сутрашњем Конгресу локалних и регионалних самоуправа Савета Европе. 

У име Савета Европе присутнима се обратила Габријела Неф, која је нагласила да је данашњи семинар други по реду, када је имплементација „Пакта градова и региона за заустављање насиља над децом” у питању. Она је захвалила Граду Београду на организацији и истакла да је први семинар о имплементацији „Пакта” одржан у холандском граду Хертогенбошу пре две године, када је договорено да се семинари одржавају на две године.